Archive for the ‘بدون دسته بندی’ Category

۵۲۹-بهاریه ۹۴

پنجشنبه, فروردین ۶م, ۱۳۹۴

تکرار مکرر نو شدن که همیشه زیباست
از اون تکرار قبلی تا تکرار جدید ؛یه دنیا خاطره،یه دنیا محبت،یه دنیا دوست،یه دنیا غم ، یه دنیا گذشت ،یه دنیا امید و یه دنیا زندگی!
شروع کردیم با یاد خدا با رفتن به جمع آنان که همگی می گردند بر یک محور تا بتوانند دلشان را وصل کنند به یک عشق.
هر چند سخته ولی نماد یک پیوند هم زیباست .یک خواستن اگر با همه احساس باشد هم با شکوه است حتی اگر به وصل نرسد. ..ادامه دادیم با دوستانی Ú©Ù‡ هر روز مهرشان در دلمان بیشتر شد .یارانی پر مهر در سفرهایی پربار Ú©Ù‡ زخم بیماری رابر تن مرهم بودند Ùˆ من را در یک میدان محبت محصور کردند تا حس کنم Ú©Ù‡ این “تن” تنها نیست .تا حس کنم Ú©Ù‡ خدا نیز تنهایی را دوست ندارد Ùˆ نمی خواهد Ú©Ù‡ ما تنها باشیم Ùˆ یارانی از جنس گلهای بهشت را Ù…ÛŒ فرستد تا هر کدام تنها نباشیم .تا بیایند آدمهایی Ú©Ù‡ در قلب ما بمانند Ùˆ خانه کنند . تا همسفرمان باشند Ùˆ حس کنیم با انها چقدر دنیا زیباتر است .حس کردم Ú©Ù‡ عمر محدود است Ùˆ باید آن را با کسانی گذراند Ú©Ù‡ دوستی Ùˆ محبت Ùˆ عشق را میفهمند …. Ùˆ زخم را مرهم شد خدای من ….Ùˆ زخم برود Ú©Ù‡ نیاید!
حس کردم Ú©Ù‡ چقدر خوبند آنهایی Ú©Ù‡ “هستند” ! Ùˆ چقدر بد است وقت گذاشتن برای آنهایی Ú©Ù‡ “نیستند”.
خندیدم ازته دل برای محبت ها Ùˆ گریستم از شوق برای دوست داشتن ها Ùˆ برای نعمت ها …دلشادم از درس هایی Ú©Ù‡ گرفتم …. Ùˆ خوشحالم Ú©Ù‡ باز سعی کردم خودم را بیابم Ùˆ خودم باشم. آموختم Ú©Ù‡ زبان مشترک همه انسانها محبت است .Ú©ÙˆÚ†Ú© Ùˆ بزرگ باسواد Ùˆ بیسواد پولدار Ùˆ بی پول همه این زبان را Ù…ÛŒ فهمند Ùˆ زیباترین زبان دنیاست …Ùˆ چقدر حرف زدیم وقتی نشستیم بی کلام Ùˆ یک چای با هم خوردیم ! محبت با تمام وجود جاری میشود ….Ùˆ کلام شاید بدترین کانال برای این جریان باشد .
Ùˆ در تلاطم دریای پرموج در شب تیره قایقی امد از دور Ú©Ù‡ در آن نشستم Ùˆ بر موج سوار شدم تا روشنایی …با همراهانی Ú©Ù‡ همه از قبیله نور بودند . ..Ùˆ ترک کردم ساخلی را Ú©Ù‡ دلها سیاه شده بود از بی مهری Ùˆ کینه.
تکراری زیبا ØŒ نوروزی نو ،نوروز ۹۴٫
در سال جدید Ù…ÛŒ یابم Ùˆ بیابیم آنهایی را Ú©Ù‡ در زندگی ما “هستند” Ùˆ Ù…ÛŒ ایند تا بمانند Ùˆ “باشند”.
اجازه بدهیم آدمهایی به زندگیمان وارد شوند که گاهی دلمان بخواهد به خوابمان بیایند .
رویاهایمان را واقعی کنیم و آنها را زندگی کنیم . زمان برای رویا پردازی نیست. لجظات عمر شتابان در گذرند.
محبت را با پوست گاز بزنیم و نگران هیچ چیز نباشیم . برای لذت بردن از محبت نباید فرصتی را برای پوست کندن هدر داد !
وقت بگذاریم برای آنها که کمتر دیده می شوند . وقت بگذاریم برای انجام کارهایی که دنیا را قشنگ تر می کنند . این کارها نباید الزاما کارهای بزرگی باشند . کارهایی کوچک که همین دور بر ما را تغییری کوچک ایجاد کنند . مهم اینستکه تغییری ایجاد کنیم و تغییری کنیم .

۵۲۰- حلالیت طلبی Ùˆ خداحافظی

شنبه, اسفند ۲۴م, ۱۳۹۲

یا مقلب القلوب والابصار
یا مدبر اللیل والنهار
یا محول الحول والاحوال
حول حالنا الا احسن الحال
شروعی دیگر  گونه برای سال نو ؛ بودن در کنار خانه ای که خانه اوست و رفتن به جایی که پیامبران گام نهاده اند .
خیلی دوست داشتیم این سفر حانوادگی و کامل باشد که با توجه به درس و مشق بچه ها وکار خودم  و همسرم  بهترین زمان شاید همین ایام تعطیلات سال نو بود.

می روم سفر
مقصدم کجاست؟ / مسجدی ز نور / خانه خدا!

گنبدی قشنگ / در شهر نبی  / سبز و باشکوه

در کنار آن / یک بقیع خشک! / سرد و قهوه ای!

هفت دل طواف / باب جبرئیل ØŒ ماذن بلال ØŒ منبر نبی …

هفت هروله

آب زمزم و روشنایی  است

***
ان شاءالله نایب الزیاره همگی در آن حرمین Ùˆ مساجد Ùˆ مسجد الحرام Ùˆ … خواهیم بود.بدی اگر از ما به شما رسیده ببخشید Ùˆ حلال کنید.

سراپا اگر زرد و پژمرده ایم
ولی دل به پاییز نسپرده ایم
سردی زمستان را اگر در وجودمان جای کرده است با طراوت بهار از تن بیرون می کنیم و پیشاپیش برایتان سربلندی,سلامت,شادی در سال جدید آرزومندم.نوروزتان پیروز و خحسته باد .

خدا نگهدار.

۵۱۷- شب های روشن

شنبه, اسفند ۱۰م, ۱۳۹۲
به بهانه دیدن مجدد فیلم شب های روشن :فیلمهای خوب Ùˆ ماندگار آیا فیلمهایی هستند Ú©Ù‡ فروش خوب دارند ØŸ خیلی فیلم هایی را میبینیم Ú©Ù‡ فروش خیلی خوبی در زمان اکرانشان داشته اند ولی ماندگار نشده اند.همانهایی هم Ú©Ù‡ یکبار آن را دیده اند دیگر علاقه ای به دیدن دیگر بار آن ندارند.فیلم شبهای روشن از ان فیلمهایی است Ú©Ù‡ در زمان اکران اولش حدود ده سال پیش خیلی فروش خوبی نداشت. ولی سی دی Ùˆ فایلش بین فیلم بین ها میچرخید تا اینکه اخیرا دوباره اکران مجدد شد . یک فیلم عاشقانه با دیالوگهای فراوان Ú©Ù‡ هر کدامش ما را به تامل وامی دارد . این فیلم یک فیلم ماندگار شده است با فرزاد موتمن…. .ماجرای جوانی Ú©Ù‡ با ساختمانهای کلنگی احساس صمیمیت میکند Ùˆ دغدغه کوبیدن آنها را دارد Ùˆ تبدیلشان به ساختمانهای نو .ماجرای دو جوان با حرفهایی Ú©Ù‡ خیلی از جنس اطرافشان نیست .از حبس احساسات میگن ازجدا بودن حساب دل با عقل .از قول Ùˆ عهد . از اینکه وقتی بزرگتر میشیم بیشتر فاصله میفته بین اون چیزی Ú©Ù‡ Ù…ÛŒ گیم Ùˆ اون چیزی Ú©Ù‡ منظورمونه.یکی Ú©Ù‡ میخواد تنها بمونه .یکی Ú©Ù‡ نمیخواد دوست بشه به قیمت عمری دروغ گفتن.یکی Ú©Ù‡ میگه آدما از دور دوست داشتنی ترندو نمیشه بهشون نردیک شد.آدمی Ú©Ù‡ از” من مردم این شهر رو دوست ندارم چون هیچکدومشون رو نمیشناسم” میرسه به ” من همه مردم این شهرو دوس دارم چون یکیشونو میشناسم”. برخی از دیالوگهایش را مزمزه میکنیم !

توانا بود هر که دانا بود . واقعا ؟؟
****
من با همه غریبم ØŒ با مجسمه Ø¡ آدمها – با آدمهای مجسمه
*****
رویا : این سر بالایی، پدر آدم رو در میآره… باز خوبه آدم مطمئنه یکی منتظرش هس وگرنه به Ú†Ù‡ عشقی این سربالایی رو میره بالا؟

استاد : وقتی هم مطمئنی کسی منتظرت نیست، راحت میری بالا.

رویا: پس بنظرت من چرا سخت میرم بالا ؟

استاد : برای اینکه مطمئن نیستی، مردّدی.
*****
زندگی اینجوریه چون آدما اینجورین
****

۵۱۱-زنان زاینده

سه شنبه, بهمن ۱۵م, ۱۳۹۲
دستهای زنان همیشه تاریخ خیلی چیزها را سرو سامان میدهند و آنچه را مردان آلوده اند پاک می کنند .آنها زاینده اند و سرشار .

۵۱۰- فرهنگ سازی با رایگان سازی

سه شنبه, بهمن ۱۵م, ۱۳۹۲
پدیده سینمای رایگان یک پدیده جدید بود . نفس این اعلام بسیار خوب Ùˆ پسندیده بود تا بهانه ای باشد برای آشتی مردم با سینما Ú©Ù‡ عوامل بسیاری دارد Ùˆ عدم تناسب قیمت بلیط با خدمات ارایه شده شاید یکی از انها باشد. پیش بینی نمی شد Ú©Ù‡ چنین ازدحامی شود . چنان امدند Ú©Ù‡ انگار برای ضروری ترین نیازشان آمده اند Ùˆ کاش چنین بود. روز”سینما سلام” روزی شد Ú©Ù‡ به سینماها هجوم اوردیم .فارق از اینکه Ú†Ù‡ نمایش Ù…ÛŒ دهند .همه با هم امدیم با خانواده .تا مجانی تماشا کنیم . فرق نمی کرد Ú†Ù‡ باشد بوی گندم یا استرداد یا…. ایا اینها Ú©Ù‡ امدند مشکل مادی داشتند Ú©Ù‡ در روزهای دیگر نمی ایند. ایا Ù…ÛŒ توانیم با روشهای دیگر همین مردم را دوباره اینگونه به سینما بکشانیم ØŸ تازگیها مردم از ورزشگاهها هم فراری شده اند مشکل چیست؟ ایا باز قیمت بلیط را بیان Ù…ÛŒ کنیم . مردم نمی خواهند چیزی بگویند؟ گوشمان را تیز کنیم . ایا Ù…ÛŒ شنویم ØŸ

۵۰۷-کارآفرینی

سه شنبه, تیر ۴م, ۱۳۹۲

بحث اشتغال از مواردی است که در همه کشورها از دغدغه های اصلی دولت و ملت است و همه هم این وظیفه را بعهده دولت می دانند که اشتغال ایجاد کند .این انتظار در اقتصاد نفت مدار ما بیشتر وجود دارد . دولت کاری ایجاد کند و ما هم برویم استخدام شویم و حقوقی بگیریم .بیایید از زاویه ای دیگر به این موضوع نگاه کنیم :
بچه ها فکر Ù…ÛŒ کنند هر کاری را Ù…ÛŒ توانند انجام دهند چرا؟ چون با غیرممکن اشنایی ندارند ! فکر Ù…ÛŒ کنند هر چیزی را Ù…ÛŒ شود بهش چیره شد . اگر همه ما این روحیه را حفظ کنیم Ú©Ù‡ Ù…ÛŒ توانیم کاری کنیم میتوانیم تغییری ایجاد کنیم آنگاه Ù…ÛŒ توانیم خودمان با یک ایده Ùˆ با دستان خالی موفق شویم. متفکر بودن,عملگرا بودن Ùˆ نوآور بودن از انسانها یک کار آفرین Ù…ÛŒ سازد. کار افرینان دیدگاه ها را نسبت به اینکه Ú†Ù‡ چیزی ممکن است را عوض Ù…ÛŒ کنند.آنها بصیرتی دارند Ú©Ù‡ چگونه میتوان زندگی بهتری داشت . دیدن افقهای روشن در شرایطی Ú©Ù‡ سخت است .در شرایطی Ú©Ù‡ موانع از دید ما جلوگیری Ù…ÛŒ کنند. دید کار افرینی بما این توان را Ù…ÛŒ دهد Ú©Ù‡ از تلاطم ها فرصت خلق کنیم Ùˆ برای دستیابی به موفقیت روشهای جدید انجام دادن کارها را کشف کنیم. این نوآوریهای پیش برنده زندگی ادمها را تغییر میدهد Ùˆ اشتغال ایجاد Ù…ÛŒ کند . رشد ایجاد Ù…ÛŒ کند Ùˆ دنیا را بهبود Ù…ÛŒ بخشد . کار آفرین ها همه جا هستند . کسب Ùˆ کارهای Ú©ÙˆÚ†Ú© Ùˆ بزرگی را Ù…ÛŒ گردانند Ú©Ù‡ به اقتصاد جامعه Ú©Ù…Ú© Ù…ÛŒ کنند . ابزارهای جدیدی را طراحی Ù…ÛŒ کنند تا ما با هم در ارتباط بیشتر باشیم .روشهایی جدید برای حل قدیمی ترین مشکلات پیدا Ù…ÛŒ کنند .به اطراف خود نگاه کنید ! Ù…ÛŒ توانید یک کارآفرین ببینید .Ú†Ù‡ خصوصیتی دارند؟ شما هم Ù…ÛŒ توانید کارآفرین باشید.فرصت را غنیمت بشمرید تا شغلی را Ú©Ù‡ دوست دارید خلق کنید.Ú©Ù…Ú© کنید تا اقتصاد درمان شود.تغییری ایجاد کنید. با تلاش کارتان را توسعه دهید Ùˆ کودکی خود را بیاد آورید .زمانی Ú©Ù‡ همه چیز ممکن بود … Ùˆ باور کنیم Ú©Ù‡ هنوز هم ممکن است .

۵۰۶- تقسیم ساده است!

چهارشنبه, فروردین ۲۱م, ۱۳۹۲
کاش “تقسیم” همچنان ساده Ù…ÛŒ ماند Ùˆ اینقدر پیچیده نمیشد
Ùˆ”جمع” مان واقعا جمع بود!

.
.
.
.

کوچه باغهای روستای تاریخی ابیانه که به دور از هیاهوی گردشگران در مرکز روستا؛ ساعاتی را در ارامش؛ شعر زیبای طبیعت را خواندیم و قافیه های زیبایش را به تماشا نشستیم !

۵۰۵- لب جوی!

دوشنبه, فروردین ۱۲م, ۱۳۹۲

بنشین بر لب جوی و گذر عمر ببین !
.

.

.
باغ شاهزاده ماهان-کرمان