۴۴۵-عمرتان صد شب یلدا

شاید خاطره انگیز ترین شبهای یلدا مربوط به دوران کودکی باشد. زمانی که کرسی ها هنوز اصلی ترین وسیله گرمایی خانه ها بودند .کرسی که مادرم صبح ها با بالا زدن لحاف در چهار طرف آن منقل را بیرون می کشید و اتش ان را در داخل حیاط تازه می کرد و بعد از رفع گاز و بو دوباره بر سر جایش می گذاشت و ما شادمانانه بر اشیان خود که برای ساعتی درهم ریخته بود بر می گشتیم و با لذت به زیر لحاف می رفتیم و بسته به سرمای هوا پای خود را بیشتر به منقل می چسباندیم که اعتراض مادر را بدنبال داشت و خطر جابجایی و چپه شدن ان را بما گوشزد می کرد .

 برف هم تقریبا تصویر ثابت شبهای یلدای انزمانها بود . برفی که ما را بعضا برای پارو به پشت بام می کشید تا با ریختن برف به کوچه ها انباشتگی برف را در کوچه ایجاد کنیم که البته چون راننده لودر شهرداری همسایه مان بود سریعا برف کوچه هم تمیز می شد . اوایل که در برف روبی وردست پدر بودیم و نخودی اش ولی بتدریج استاد و متخصص این عمل شریف شدیم! آن زمانها که با رفتن برق چراغهای نفتی توری یا گردسوز روشنی بخش خانه ها بود . برادرم دیشب می گفت یکی از این گردسوزها را به قیمت بیست هزار تومان خریده است تا حال و هوای ان زمانها را بخانه اش بیاورد.

 سرمای زیاد و نور کم ولی گرمی محبت بسیار بیشتر از حالا بود .محبت ها یخ زده است هر چند سرمایی هم وجود ندارد .دوستی ها یخ زده است و چراغهای رابطه تاریکند . یلدا یک شب معنا دار در زندگی ما بود که برای رسیدنش مانند روز عید روز شماری می کردیم .گندم و شادونه از خوراکیهای پابت این شب بود که مادر درست می کرد . نخودجی کشمش که تا جند روزی بعد از شب یلدا هم میهمان جیبهای ما برای رفتن به مدرسه بود. شب یلدا شب محبت بود و همبستگی . شب شنیدن قصه ها و تجربیات بزرگترها و شب تیره بلندی که وحشتی از ان نداشتیم چون می دانستیم که بلند یا کوتاه بالاخره به روز منتهی خواهد شد
 

۱۷ Responses to “۴۴۵-عمرتان صد شب یلدا”

 1. لب گور Says:

  هميشه اين غم خاطرات گذشته شيرين است. واقعا هر روز كه ميگذرد مهر و محبتها كمتر و ماشيني شدن زندگي بيشتر ميشود. با اينكه خودت هم ميداني كه راه اشتباهي است اما باز هم ادامه ميدهي. آيا زندگي رو به جلو همين است؟

 2. morteza bakhshayesh Says:

  salam
  khoshhalam kekargahe tajarob baes shod ba shoma ashna shavam
  veblage khoobi darid
  matalebe modiriati ra moroor kardam va bayad sare forsat ba deghat bekhanam
  barayetan arezooye salamati va movaffaghiat daram

 3. افشین Says:

  استاد عزیز سلام. مدتی بود کامنتی ننوشته بودم. با خواندن این پست شما Ú©Ù‡ خاطرات یک مدیر را در وادی نوستالژیک جستجو Ù…ÛŒ کرد احساس خوبی بهم دست نداد. به نظرم رسید در دام مناسبتی شدن افتاده اید Ú©Ù‡ مملکت ما بیش از هر چیز از آن رنج Ù…ÛŒ برد. ما پیشتاز مناسبتی اندیشیدن هستیم. تلویزیون مان فقط مناسبتی تولید Ù…ÛŒ کند، تقویم پر از است انواع Ùˆ اقسام مناسب ها، مذهب یکه تاز عرصه مناسبت ها به روایت های بسیار متنوع است Ùˆ قس علیهذا… من جسارت Ù…ÛŒ کنم، روم به دیوار… ولی انتظار دارم یک مدیر رویاهای وبلاگی من، الگوی درنوردیدن انگارهای بی فایده Ùˆ عوام فریب جامعه باشد. زمینه های پارادیم شیفت را فراهم آورد. این نسل اگر دست از ارسال اس ام اس های تبریک این عید Ùˆ آن ماتم نباشد Ú©Ù‡ بطرز ملال آوری تکرار مکررات شده، Ú†Ù‡ انتظاری دیگر Ù…ÛŒ توان از آینده داشت. با ارادت

 4. مهرداد Says:

  سلام روز اول دی برای من روزی متفاوت از دیگر روزهای سال است.ومن که سخت به نوستالوژی پایبندم که یک سمساری از نداشته های کنونی برای خود ساخته ام.

 5. مریم Says:

  ممنون!! آره فکر کنم حرفتون منطقی باشه ولی آدم بزرگا با واقعیت زندگی Ù…ÛŒ کنن Ùˆ من زندگی هاشونو دوست ندارم…
  چون حقیقتی در کار نیست…
  نباید از بقیه توقع ایده آل بودن داشت ولی اگه از آدما رویای زندگی حقیقی رو بگیرن Ù…ÛŒ شن مثل الان… انگار با یه مشت ماشین طرفی!!! ارزش ما آدما خیلی بیش تر از واقعیت هاست!!!
  ما حقیقتیم نه واقعیت…

 6. marion Says:

  confessionals@awry.churchly” rel=”nofollow”>.…

  hello!…

 7. larry Says:

  coloring@implement.hansen” rel=”nofollow”>.…

  good info!!…

 8. gregory Says:

  brings@napkin.gute” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 9. mario Says:

  jacquelyns@derisively.twinkling” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

 10. Dustin Says:

  snelling@flawless.lbbod” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 11. Brian Says:

  adorns@antipodes.judgments” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 12. marvin Says:

  oersted@cooks.legend” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

 13. herman Says:

  mazowsze@map.bulge” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 14. Brandon Says:

  necrotic@englands.agamemnons” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ!!…

 15. casey Says:

  shawnee@natos.foolishly” rel=”nofollow”>.…

  thank you!…

 16. allen Says:

  popish@shrines.liaisons” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 17. Brent Says:

  boy@feare.modifies” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

Leave a Reply