۴۶۲- چرا بنویسیم؟یکی از سوالاتی Ú©Ù‡ بعضا از من در مدتی Ú©Ù‡ این وبلاگ را دارم یعنی از سال ۸۱ تا کنون Ù…ÛŒ پرسند اینستکه من چطور وقت Ù…ÛŒ کنم Ú©Ù‡ این مطالب را بنویسم . این سوال با انگیزه های متفاوت پرسیده Ù…ÛŒ شود بعضی واقعا Ù…ÛŒ خواهند بدانند Ú©Ù‡ چقدر برای ان وقت Ù…ÛŒ گذارم Ùˆ بعضی هم Ù…ÛŒ خواهند بگویند Ú©Ù‡ اگر برای اینکار وقت Ù…ÛŒ گذاری از وقت کارت Ù…ÛŒ زنی یا اینکه اینها نشانه بیکاری است Ùˆ…. البته مورد دوم کمتر بوده اند Ùˆ از افرادی بوده اند Ú©Ù‡ بهر Ø´Ú©Ù„ در محیط کار با آنها اختلاف سلیقه Ùˆ روش کار داشته ام . منتهی جدای از پاسخ به سوال یا انگیزه از این سوال آنچه قابل توجه است اینکه چرا عده ای فکر Ù…ÛŒ کنند این کار خیلی وقت به خودش اختصاص Ù…ÛŒ دهد . نوشتن یک متن حداکثر نیم ساعت طول Ù…ÛŒ کشد Ùˆ نیم ساعت در یکی دو هفته وقت زیادی نیست . مسلم است Ú©Ù‡ زمانی Ú©Ù‡ به یک موضوع Ù…ÛŒ اندیشیم را جزو این زمان نیاورده ام Ú©Ù‡ تفکر کار دائمی Ùˆ همیشگی ماست Ùˆ فقط موضوع اینستکه به این تفکر جهت بدهیم Ùˆ بخشی از وقتمان را به تفکر در باره موضوعاتی صرف کنیم Ú©Ù‡ Ù…ÛŒ خواهیم برای دیگران بیان کنیم . البته از بین تمام ابزارهای ارتباطی ” نوشتن” مقوله خاصی است . در مدارک Ùˆ مستندات به نوشته خیلی اهمیت داده Ù…ÛŒ شود . در دادگاهها Ùˆ دفاتر اسناد رسمی Ùˆ….. نوشته Ù…ÛŒ تواند سند برائت یا مجرمیت باشد .خیلی از ما وقتی صحبت Ù…ÛŒ کنیم هر انچه به ذهنمان میرسد را بر زبان Ù…ÛŒ اوریم ولی وقتی Ù…ÛŒ خواهیم این تفکرات را بنویسیم Ú©Ù„ÛŒ جرح Ùˆ تعدیلش Ù…ÛŒ کنیم . یک کارمند شما طرح Ùˆ ایده ای را بیان Ù…ÛŒ کند ولی وقتی میخواهید آن را مکتوب کند چیز دیگری از اب در Ù…ÛŒ اید . مدیری در کلام خیلی حرفها را Ù…ÛŒ زند ولی وقتی Ù…ÛŒ خواهد ان را به دستور مکتوب تبدیل کند Ú©Ù„ÛŒ شاخ وبرگش را Ù…ÛŒ زند . بخشی از این موضوع به فرهنگ ما بر Ù…ÛŒ گردد Ú©Ù‡ اصولا با نوشتن میانه ای نداریم Ùˆ فرهنگمان شفاهی است . نقلهای سینه به سینه Ùˆ Ù¾Ú† Ù¾Ú† های زیر گوشی Ùˆ شایعات Ùˆ…. بخش بزرگی از اطلاعات جاری در میان مردم ماست . هر چیزی را براحتی بر زبان Ù…ÛŒ اوریم بر خلاف آموزه های دینی پشت سر هم براحتی صحبت Ù…ÛŒ کنیم ولی از نوشتن هراس داریم . نوشتن را سند Ù…ÛŒ دانیم ولی گفتار را نه. زمانی در کشور ما حرف سند بود . حتما بارها در فیلمها یا در اقوال بزرگترها شنیده اید Ú©Ù‡ فلانی حرفش سند بود . بازاریان ما بخش بزرگی از معاملات خود را بر اساس کلام Ùˆ حرف انجام Ù…ÛŒ دادند . توافقی بر اساس یک حرف کرده بودند Ùˆ همین توافق کلامی برایشان سند بود Ùˆ عمل نکردن به ان ناجوانمردی بود ..

 زمانی در یک کارخانه بودم . در جلسه ای به موضوعی Ú©Ù‡ مدیر مربوطه گفته بود اشاره کردم ایشان انکار کرد Ú©Ù‡ چنین چیزی گفته است صورتجلسه با امضای خودش را به او دادم Ú©Ù‡ نگاه کند Ùˆ یادش بیاید . ان را پاره کرد Ùˆ گفت حالا دیگر چنین چیزی را نگفته ام Ùˆ من حیران ماندم . موضوع از بین رفتن یک ارزش است. … بحث وقت بود Ùˆ اینکه چگونه این زمان را مدیریت کنیم . من سال گذشته ۱۰۰ فیلم سینمایی داخلی Ùˆ خارجی تماشا کردم . جالب است Ú©Ù‡ یکی از این افرادی Ú©Ù‡ با تعجب از من سوال Ù…ÛŒ کرد چطور وقت وبلاگ نویسی دارم خودش خیلی بیشتراز من فیلم تماشا Ù…ÛŒ کرد Ùˆ کافی بود مثلا وقت تماشای یکی از فیلمها را به نوشتن اختصاص دهد . منتهی واقعا موضوع وقت کردن یا نکردن نیست . ما از نوشتن گریزانیم . نوشتن ما را متعهد Ù…ÛŒ کند . نوشته را نمیتوانیم براحتی انکار کنیم Ùˆ زیرش بزنیم . در کلام خیلی قدرت مانور داریم مخصوصا اگر اخلاق را به کناری بگذاریم .چیزی را گفته ایم براحتی Ù…ÛŒ گوییم نگفته ایم . یا Ù…ÛŒ گوییم شما منظور من را درست نگرفتی من منظورم این بود . یا عصبانی بودم یک چیزی گفتم Ùˆ…. نوشتن ما را متعهد Ù…ÛŒ کند . نوشتن به افکار ما سامان Ù…ÛŒ دهد .نوشتن فرصت Ù…ÛŒ دهد Ú©Ù‡ ما در باره آنچه Ù…ÛŒ خواهیم بیان کنیم دوباره بیندیشیم .خیلی وقتها شده است Ú©Ù‡ در اوج هیجان چیزی را نوشته ایم Ùˆ بعد Ú©Ù‡ تمام شده است Ùˆ یکبار ان را خوانده ایم پاره یا دیلیتش اش کرده ایم .خواندن دفتر خاطراتمان یکی از لذت بخش ترین کارها است . چیزهایی Ú©Ù‡ اگر نمی نوشتیم شاید هیچگاه دوباره به ذهنمان نمی امد ! حتی اگر برای خودمان هم باشد بنویسیم . دفتر خاطرات داشته باشیم . به افکارمان سامان دهیم !

 
 
 

 

۱۶ Responses to “۴۶۲- چرا بنویسیم؟”

 1. همكار Says:

  سلام.
  نوشتن مربوط به موقعي بود كه مي نوشتيد نه الان كه نمي نويسين!!!

 2. هومن Says:

  منم با نوشتن احساس خوبی بهم دست می ده.

 3. کیمیا Says:

  سلام و خداقوت.
  چند سالی هست که با وبلاگ شما آشنا هستم.خوب هست همینطور به نوشتن ادامه بدهید نوشتن روح را جلا می دهد به حرف دیگران که هی نق می زنند و کاری هم از دستشان بر نمی آید گوش نده بعضی ها راحت طلب هستند و به خودشان زحمت نمی دهند که قلم بدست گیرند و یا چیزی تایپ کنند و تا اندیشه شان صیقل یابد.
  رحم فرما بر قصور فهم ما /ای ورای عقل ها و فهم ها (مولوی)
  ولی باید نوشته مان توسط دیگران Ùˆ حتی خودمان نقد شود تا با Ú†Ú©Ø´ کاری های بعدی قلم مان صیقل یابد.من هم از سال ۸۳ توی چندین وبلاگ مطلب Ù…ÛŒ نویسم Ùˆ برای نوشته هایم یک نقد هم نوشته ام اگر نظری داشتید لینک زیر را دنبال فرمایید:
  برای چه می نگاری؟ http://m-nasiri.persianblog.ir/post/116/
  موفق باشید/نصیری

 4. کیمیا Says:

  سلام مجدد.
  بعضی ها همه چیز را پول می ببنند و حتی از کار فرهنگی هم می خواهند پول دربیاوند در صورتی که ارزش کار فرهنگی با پول قابل قیاس نیست.این قسم آدما علاقمند نیستند و جهان بینی کوچکی دارند پس حرف این قسم آدما را بدل مگیر تا می تونی بنویس راه کمال از نوشتن می گذرد.

 5. Stephen Says:

  elapse@souvenir.overthrown” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðåí….

 6. Clayton Says:

  superposition@sluicehouse.corrosive” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ!…

 7. hector Says:

  tieck@tents.unaided” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 8. Marc Says:

  rickshaw@complection.fervently” rel=”nofollow”>.…

  thank you….

 9. harold Says:

  nightclubs@adjoining.cohere” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!!…

 10. Doug Says:

  abstracting@ulcerations.steamship” rel=”nofollow”>.…

  good….

 11. Trevor Says:

  freely@mounting.disking” rel=”nofollow”>.…

  thanks….

 12. Austin Says:

  broun@vikings.supercilious” rel=”nofollow”>.…

  thanks….

 13. george Says:

  sin@simples.loeser” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!!…

 14. Jorge Says:

  outflow@loosens.individuation” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ çà èíôó!!…

 15. Armando Says:

  treatments@swollen.vocal” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ!…

 16. Kenneth Says:

  angling@fervently.worthless” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî….

Leave a Reply