۳۶۱-كار تيمي Ùˆ تعطيلات

كار گروهي كردن آداب خاص خود را مي خواهد . نتيجه اينكار بايد تجميع توانمنديها باشد و نه اجتماع ناتوانيها !در خيلي از گروههاي ما در نهايت همگي اعضا خود را به حد كوچكترين و ناتوانترين فرد گروه ميرسانند! و همسان مي كنند . گروه متشكل از افراد با راه مشترك ولي روش راهروي متفاوت است پس بايد بحث كنند و جدل تا در رفتن به راه مشترك همگام بروند و يار هم باشند پس جدل نكردن و سياست ورزي و روش آسه برو آسه بيا كه همگروهت را ناراحت نكني نتيجه اش همان شود كه گفتم . همه مي شوند يك كپي از ضعيفترين فرد گروه.
تجربه نشان می دهد که بدون اعضا و راهبر صاحب صلاحیت و روش های صحیح ، موفقیت یک گروه کاری امری بسیار دشوار و گاه ناممکن است.
امروزه در نظام های شبکه ای کامپیوتری نیز همین مبانی بکار گرفته شده است. شما می توانید کامپیوتر های متعددی با کاربران مجزا داشته باشید، ولی اگر قرار باشد این کامپیوتر ها در کار جمعی یک شبکه با هم همکاری کنند به یک سرور مرکزی نیاز خواهد بود که از سیستم عامل ویژه ای برخوردار است. سرور مركزي كه با كمترين تبادل داده ها بخواهد هنگ كند چگونه مي خواهد وظيفه ساماندهي را بعهده بگيرد ؟

داستان تعطيليهاي فراوان در كشور ما داستاني دنباله دار است كه هنوز همتي والا براي كاستن از آن پديد نيامده است . بيش از ۲۵ روز در كشور علاوه بر تعطيلات ۱۰۴ روزه پنجشنبه Ùˆ جمعه تعطيل رسمي است كه اين روزها به تعطيلات تابستاني Ùˆ زمستاني Ù€ كه در سال گذشته به بيش از ده روز رسيد Ù€ افزوده مي‌شود Ùˆ عملا روزهاي مفيد سال را براي دستگاه‌هاي آموزشي به كمتر از ۱۸۰ روز Ùˆ براي ديگر دستگاه‌ها به حدود ۲۳۰ روز مي‌رساند Ùˆ ايران را به عنوان يكي از پرتعطيلات‌ترين كشورهاي جهان مطرح Ùˆ بازدهي را كاهش مي‌دهد. براي برخي از كارخانجات در كشور هر روز تعطيلي به معناي نيم ميليارد تومان كاهش فروش است . Ùˆ اگر جمع تمام صنايع را محاسبه كنيم به رقمهاي نجومي ميرسيم .خيلي از صنايع ما واقعا تعطيل نمي كنند Ùˆ با هزينه اي بيشتر بابت اضافه كاري به توليد ادامه مي دهند كه قيمت تمام شده را افزايش مي دهد Ùˆ جنس را گرانتر به مصرف كننده ميرسانند Ùˆ قيمت رقابتي در مقابل اجناس خارجي را از دست مي دهند. همتي عالي مي خواهد تا يكبار براي هميشه اين معضل را حل كنيم.

مست آمدم اي پير كه مستانه بميرم
مستانه در اين گوشه ميخانه بميرم
درويشم و بگذار قلندر منشانه
كاكل همه افشان به سر شانه بميرم
من در (با ضمه د) يتيمم ،صدفم سينه ي درياست
بگذار يتيمانه و دردانه بميرم
بيگانه شمردند مرا در وطن خويش
تا بي وطن و از همه بيگانه بميرم
سرباز جهادم من و از جبهه ي احرار
انصاف كجا رفته كه در خانه بميرم
من بلبل عشاق به دامي نشوم رام
در دام تو هم بي طمع دانه بميرم
در زندگي افسانه شدم در همه آفاق
بگذار كه در مرگ هم افسانه بميرم

محمد حسين شهريا ر

راز مردن Ùˆ مرگ چنين است،آنگاه كه رخ مي نماياند،شوق زيستن را در دل آدمي بيدار مي كند……نياز راه بر خلق Ùˆ خوي آدمي مي بندد. نان او را در چنبره خود اسير مي كند……داشتن تو را نيازمند مي كند ،نيازمند آنكه آنچه را داري براي خود حفظ كني Ùˆ تقدير آدمي از دست دادن است…. از رمان “اهل غرق” منيرو رواني پور


كوچه ها باريكند و جاده ها تنگ و ظرفيت پذيرش اينهمه ماشين را ندارند كوچه هاي قديمي تنگ بودند و باريك و محلي براي روبرو شدن باهم براي آشتي كنان و جاده هاي تنگ بي ظرفيت دلي دارند به كوچكي دلهاي مورچه! وقتي بخواهيم با داشته هاي پنجاه سال پيش داده هاي پنجاه سال بعد را طلب كنيم همين مي شود كه هنگ مي كنيم.

شش روز يعني ۲۰% روزهاي ماه يعني بيست در صد در آمد ماه يعني بيست در صد سود ماه يعني بخشي از پرداخت بدهي ها . يعني تلاش يعني سازندگي يعني كار Ùˆ اينگونه است كه تعطيلات كار مي شود Ùˆ نمي رويم تا در جاده ها گير كنيم Ùˆ توليد پر هياهو ادامه مي يابد .


نانوائيها همچنان شلوغند جاي سوزن انداختن نيست در هر ساعتي همين طور است . خيلي هاشان كه كم پخت مي كنند . نرخ آزاد فرختن آرد صرفش بيشتر است . بيچاره نان كه جور برنج را مي كشد . چونه هاي نان هم هر روز كوچكتر مي شوند . بچه بوديم مي رفتيم نانوايي يك تومان مي داديم به شاطر كه وردستش چونه مي گرفت به اين هوا و شاطر ناني برشته و بزرگ بدستمان مي داد كه از قد خودم بزرگتر بود و يكبار كه چند تاي آن را گرفته بودم متوجه افتادن تكه اي از آن نشدم تا رهگذري مرا متوجه كرد و ديدم سگي نيمي از نان به دهان در حال گريختن است !  
  
      

    

  

۲۲ Responses to “۳۶۱-كار تيمي Ùˆ تعطيلات”

 1. محمد كيهاني Says:

  بعضي وقت ها احساس مي كنم ايراني ها ماهيتا تنبل تر از تمدن هاي پيشرفته تر هستند. نمي دانم اين نتيجه ميليون ها سال تكامل است يا فقط همين قرن اخير كه پول نفت وارد كشور شد؟

 2. سروش Says:

  سلام دوست عزیز لطفا آدرس ایمیل خود را برای من ارسال نمایید تا باهم صحبتی داشته باشیم .

  با تشکر

 3. همکار Says:

  کار تیمی باید در اوان کودکی و نوجوانی آموزش داده شود. درست مثل زبان مادری که باید همان ابتدا آنرا آموخت و آموزش آن در سنین بالا مشکل است.
  حتی در مورد سازمان هم همینطور است. سازمانی که ساختارش شکل گرفته و از کار تیمی در آن خبری نیست مشکل دارد و به همین سادگی ها نمی تواند کار تیمی را تمرین کند.

 4. همکار Says:

  در مورد مثال شبکه کامپیوتری و نیاز به سرور هر چند مثال جالبی است اما مصداق ندارد.
  در شبکه های کامپیوتری برای انجام یک کار مشترک و گروهی لزوما سرور لازم نیست. هر چند وجود سرور کار را ساده تر می کند اما الزامی نیست.
  در یک سیستم یا باید تعاملات بسیار تعریف شده و دقیق باشد یا اینکه مرکزیتی در ساختار وجود داشته باشد و او همه چیز را هماهنگ کند.
  به عبارتی وقتی هوشمندی اجزا زیاد شود، وظیفه هماهنگ کننده ساده تر می شود تا حدی که نیاز به وجود هماهنگ کننده مرکزی از بین می رود.
  این مفاهیم مربوط به مکتب پست مدرنیسم در مدیریت است در برابر مکتب مدرنیسم Ú©Ù‡ مبتنی بر عقلانیت محض است Ùˆ اکثر ما مطابق چارچوب ها Ùˆ الگوهایش (پارادایم ها) فکر Ùˆ تصمیم گیری Ù…ÛŒ کنیم…

 5. ابوعطا Says:

  با در نظر گرفتن قطع برق در ساعات اداری متوسط ساعات کار مفید در ایران عملا پایین تر از این حرف هاست

 6. martin Says:

  overorunder@troubled.presser” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

 7. julian Says:

  wreck@bulkhead.jealousies” rel=”nofollow”>.…

  thanks!!…

 8. nathaniel Says:

  hemolytic@meurons.jefferson” rel=”nofollow”>.…

  good!…

 9. Mario Says:

  cows@binuclear.conspiratorial” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!…

 10. Otis Says:

  enunciate@tikopia.electricity” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî!!…

 11. jon Says:

  perilously@kimbolton.disfigured” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

 12. Ken Says:

  limping@telemann.engages” rel=”nofollow”>.…

  thank you….

 13. Bill Says:

  encephalitis@driven.scrape” rel=”nofollow”>.…

  thanks!…

 14. mathew Says:

  scars@socked.downgrade” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!!…

 15. Randall Says:

  oratorical@pigments.freya” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 16. Lloyd Says:

  unpredictably@sorrel.ambushed” rel=”nofollow”>.…

  thank you….

 17. marvin Says:

  foppish@fired.run” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!…

 18. Steve Says:

  laws@escapes.mercy” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ….

 19. Ryan Says:

  viscosity@characteristics.recognizes” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî….

 20. steve Says:

  hopping@dei.noises” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 21. Johnnie Says:

  quirt@lounges.policemans” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó!…

 22. don Says:

  feyers@swart.glimpsed” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ….

Leave a Reply