۳۶۳-هدايت بازار

 

شايد اولين چيز براي گفتن در باره تاخير در به روز كردن وبلاگ دلايلي باشد كه بيشتر فرافكني است. كاري كه اكثر ما در زندگي خود در مواجهه با مشكلات و اشتباهاتمان انجام مي دهيم . بجاي اينكه به خود و سيستم خود بنگريم بدنبال كسي يا چيزي مي گرديم كه تقصير را گردن او بياندازيم داشتن ميهمان در اخر هفته و يك ماموريت خارج از كشور به سرزمين چكمه اي دو دليل اين تاخير بود . به روز كردن سايت را من فقط در روز پنجشنبه عصر يا جمعه انجام مي دهم و اگر بهر دليل گرفتار شوم اينكار انجام نمي شود . يعني ديگر فرصتش پيش نمي ايد . هيچگاه در اروپا چنين هواي گرمي را تجربه نكرده بودم. دما و رطوبت بالا . جلسات و بازديدهاي پي در پي از صبح تا شب حتي بعد از ساعات اداري روزانه با شركتهاي خارجي طرف گفتگو. دو شهر كوچك و قديمي در نزديكي بولونيا . افزايش قيمت سوخت تاثير مشهودي بر زندگي مردم داشته است . خيابانهاي خلوت و مردمي كه اكثرا با دوچرخه تردد مي كنند . خانه هاي تاريك كه فقط روشني صفحه تلويزيون نشان مي دهد كه افرادي در انجا زندگي مي كنند . من فكر مي كنم اين اسرافي كه ما در مصرف سوخت داريم بالاخره مثل ارث پدري كه بي حساب خرج مي شود روزي به انتها ميرسد و ما نيز گرفتار اين كمبود خواهيم شد
.
سرپرست يكي از خطوط كه خانمي ميانسال بود همه اش در حال فعاليت و حركت در بين خطوط بود .تقريبا مي دويد و كارهاي مختلف را انجام ميداد . سرپرست بايد در خطوط توليد حاضر باشد و از نزديك مسائل را ببيند و مشكلات را رفع كند نه اينكه بيشتر وقت خود را در دفتر و پشت ميز بگذراند . بجاي اينكه سازش كند و در مواجهه با مشكلات فرافكني نمايد بايد بدنبال رفع مشكل و پذيرش مسئوليت باشد . نگويد من برخورد قاطع نمي كنم چون در قسمتهاي ديگر با اينگونه مسائل برخوردي نمي شود و ما نبايد خيلي سختگيري كنيم .
سياست شركتهاي ما در حال حاضر بايد حضور در بازارهاي جهاني باشد .پيشتاز شدن در صنايعي كه قابليت رقابت را داريم . براي اينكار بايد بازار را رهبري كنيم پيرو انفعالي بازار نباشيم . نخواهيم در حاشيه امنيت و اسايش حركت كنيم .بايد در بازار نياز ايجاد كنيم .بازار را بايد آموزش دهيم .بازار را بايد هدايت كنيم . اگر مي خواستيم بدون چون و چرا تابع آنچه در بازار است باشيم الان هنوز با اسب و الاغ رفت و آمد مي كرديم . هنوز دوغ را از فروشندگان دوره گرد كه مشك را بر الاغ حمل مي كردند مي خريديم.ماشينهايي سوار مي شديم كه هنوز مكعب مستطيلي و قوطي كبريتي بودند و…. مشتري مداري تابع بي چون و چراي مشتري بودن نيست .

در يكي از خطوط توليد سرپرست يكي از خطوط كه يك خانم بود با جديت بصورت راندوم كار انجام شده توسط اپراتور تحت نظرش را كنترل كرد و با مشاهده خطا به تذكر داد . تفاوت جدي كه در اين منظر در اين كشورها با كشور ما وجود دارد اينستكه در اينجا كارگر و سرپرست و…. همه مي دانند و باور دارند كه اگر محصول بد از كارخانه خارج شود به سودآوري شركت لطمه مي خورد و امكان از دست دادن كار براي آنها وجود دارد . پس همگي در انجام كارهايشان جدي هستند .سرپرست بفكر كسب محبوبيت نيست .تذكرش به كارگر خود شيريني محسوب نمي شود.پرسنل ما اغلب اين همبستگي را با شركت حس نميكنند .اگر سازمان دولتي باشد كه وضعيت بدتر است فكر مي كنند شركت پشتش به كوه است و هر چه بشود حقوق آنها را مي دهند . بخش خصوصي هم باشد فكر مي كنند كار كنند كه چه بشود جيب فلاني پر شود. در اينجا بودجه ساليانه بايد محقق شود فقط با توليد و همه در مورد آن مسئوليت دارند اينگونه نيست كه مدير عامل ميزان توليدي را تصويب كند و هر كدام از بخشهاي شركت چيزي ديگر را بگويند مثلا فروش بگويد من نمي توانم اين ميزان فروش را داشته باشم توليد بايد با نصف ظرفيت كار كند . هيچكس نمي خواهد وارد چالش شود هر كس بدنبال يك حاشيه امنيت براي خود است .

۵ Responses to “۳۶۳-هدايت بازار”

 1. ب.ن Says:

  با سلام و خسته نباشيد.
  ضمن تشكر از حسن توجه شما به نكات ريز، پاراگراف آخر اين نوشته تكراري است.

 2. hamid Says:

  hello
  how r u
  how we want to improve our work culture in iran
  please reply to me in persian
  best regardes

 3. eaglebig Says:

  سلام…

 4. ب.ن Says:

  با سلام
  به نظر شما وظيفه كيست كه اين حس را در بين كارگران و كارمندان بر بيانگيزد؟ آيا جز اين است كه مديران رده بالاي يك شركت بايد آنچنان رفتاري را در پيش بگيرند تا بتوانند بازخوردي دلخواه از آن بگيرند؟
  اگر هر پرسنلي متوجه باشد كه درصورت عدم انجام وظيفه به طور صحيح قطعا جريمه خواهد شد، آيا مرتبه ديگر دچار بيخيالي بعد از خطاي خود خواهد شد؟!

 5. مهستا Says:

  سلام
  من مدت ۵ سال درکارخانه ای کار Ù…ÛŒ کردم Ùˆ مدت زیادی سمت مدیرتولید داشتم Ùˆ برجزییات کار کارگران هم نظارت Ùˆ سخت گیری Ù…ÛŒ کردم اما نتیجه نه تنها شامل حال مدیران Ù…ÛŒ شد بلکه سوری نه تنها عاید کارگران Ú©Ù‡ عاید من هم نمی شد در نتیجه فقط اینطور بیان Ù…ÛŒ شد Ú©Ù‡ فلانی سخت گیر است.اگر قرار باشد نظارتی باشد باید انگیزه قوی هم ایجاد شود

Leave a Reply