۵۰۲-تولد ده سالگی

ده سال گذشت. ده سال از زمانی Ú©Ù‡ در ششم آذر ۸۱ با نام هستی بخش Ùˆ با سلام به زندگی ؛به عشق؛ به رفتن Ø› به احساسهای پاک Ùˆ بی آلایش ؛به شادی Ø› به امید Ùˆ به ریشه دارها  نوشتن را در اینجا آغاز کردم. در ابتدا درد دلهایی بود شبانه برای فرار از فشار کار روزانه Ú©Ù‡ بتدریج Ø´Ú©Ù„ گرفت Ùˆ شد “خاطرات یک مدیر” از محیط کارش . بتدریج خوانندگانی پیدا کرد در زمانه ای Ú©Ù‡ وبلاگ نویسی مد روز بود! Ùˆ هنوز این شبکه های اجتماعی رونقی نداشتند . همراه شدم با کسانی Ú©Ù‡ آنها را نمی شناختم Ùˆ آنها را ندیده بودم ولی حرفهای مشترک داشتیم .دوستی ها یا همان مجازی Ù…ÛŒ ماند یا به دوستی در دنیای واقعی تبدیل یا چون جرقه ای خاموش میشد.هدفم نگاهی به مشکلات بود با ایجاد امید Ùˆ دیدن نیمه پر لیوان Ú©Ù‡ نق زدن را هر کس بلد است . نوشته ها تصاویری بود عام Ú©Ù‡ شاید بعضی ها آن را به خاص تعبییر کردند Ùˆ دلگیر شدند Ùˆ چون ذاتا انتقاد پذیری خصلتی ضعیف در ما مردمان این ملک است این تعابیر را شخصی کردند Ùˆ زحمت ساختند Ùˆ وادار شدم نوع نوشتن را عوض کنم ! به تشویق دوستان بخشی از مطالب را با اضافاتی بصورت کتاب “خاطرات یک مدیر جلد اول” روانه بازار کردم Ùˆ در سمینار”تبیین تجربیات مدیران در کشور” ضمن معرفی وبلاگ Ùˆ کتاب سخنرانی کردم Ùˆ گفتم Ú©Ù‡ ما باید ارتباط بین نسلها را با بیان خاطرات Ùˆ تجربیات خود برقرار Ù†Ú¯Ù‡ داریم . به پیشنهاد دوستانی دیگر Ùˆ همت آنها فضایی گرفتیم Ùˆ دومینی Ùˆ وبلاگ را تبدیل به یک سایت کردم Ùˆ قدری مستقل از سرویس دهنده های وبلاگی شدم هر چند خانه قدیم را همچنان حفظ کردم . …چند ماهی است کمتر Ù…ÛŒ نویسم نه اینکه فقط در نوشتن تنبل شده ام Ú©Ù‡ در سخن گفتن هم!! چرا؟ … شاید وقتی دیگر در این باره بگویم . شاید قدری بر Ù…ÛŒ گردد به خصوصیات نسل آرمانگرای ما Ú©Ù‡ واقعیات تلخ روابط انسانی شدیدا افسرده مان Ù…ÛŒ کند Ùˆ پوستمان نازک است برای تحمل این مناسبات. نسلی Ú©Ù‡ هنوز دروغ را زشت Ù…ÛŒ دانیم Ùˆ هر جا در انتدا سعی Ù…ÛŒ کنیم درخت محبت بکاریم . در اوج تپه ها به فکر رفتن به قله های کوه هستیم Ùˆ درقعر چاه به دنبال راهی برای خروج Ùˆ رسیدن به سطح زمین . احساساتمان را رها Ù…ÛŒ کنیم تا هر از چند گاهی هوایی بخورد Ùˆ کودک درونمان را دست نبسته ایم هنوز !
نسلی Ú©Ù‡ تجربه کرده ایم برای تغییر باید ساخت قبل از اینکه ویران کرد. عملکردها را دید نه حرفها را ! Ùˆ هنوز بر این باوریم Ú©Ù‡ صداقت بهترین سیایت است Ùˆ بر این نگاهیم Ú©Ù‡ افراد را با دیدگاههای کاری Ùˆ اجراییشان Ùˆ مناسبات خانوادگی Ùˆ اجتماعیشان قضاوت کنیم نه دیدگاههای دیگر . … با لبهای دیگران خندیدن Ùˆ با چشمهای خویش گریستن در ما شوق ایجاد Ù…ÛŒ کرد Ùˆ Ù…ÛŒ کند.
از کار و تلاش و مدیریت نوشتم و با دل نوشتم  و هر چه بود برای دلم بود که خوانندگانی نیز یافت!
با زبان ساده نکات مدیریتی Ùˆ زندگی را نوشتم. …بر این اعتقاد هستم Ú©Ù‡ باید برای هر تغییری از خود شروع کنیم Ú©Ù‡ خود سازی مقدمه هر ساختنی است .
از این ابزار برای ارتباط برقرار کردن با کسانی که نمی شناختم استفاده کردم ارتباطی که فقط بر مبنای اندیشه های مکتوب شکل می گیرد که تجربه جدیدی بود برایم .
هدفم این بود Ú©Ù‡ اشارتی بکنم به آنچه تجربه کرده ام برای ایجاد سوالی در ذهن Ùˆ لحظه ای اندیشیدن. موتور محرکه ام در نوشتن عشق بود ؛عشق به رشد کشور ؛عشق به اعتلای صنعت ؛به هموطنانم ؛به تولید ؛به سرافرازی ایران Ùˆ به انسان Ú©Ù‡ اشرف مخلوقات است Ùˆ از مهربانی گفتم Ú©Ù‡ زمزمه Ùˆ پراکنش آن به تداومش Ú©Ù…Ú© Ù…ÛŒ کند ….
خوشحال می شوم در این تولد نوشته ای و یادبودی از شما داشته  باشم هر چند شاید کمتر نوشتن من در این اواخر شما را گلایه مند کرده باشد و دور از این صفحه.

۲۴ Responses to “۵۰۲-تولد ده سالگی”

 1. محمد Says:

  سلام
  موفق و سربلند باشید
  لطفا یک راهنمایی برای خرید کتاب بفرمایید

 2. مجید سراوانی Says:

  سلام مهندس
  تبریک میگم به خاطر کسب تجارب مدیریتی در طول مدت خدمت در صنعت Ùˆ در اختیار گذاشتن رایگان آن به مدت ۱۰ سال برای کاربران Ùˆ خوانندگان وبلاگ بسیار زیبا Ùˆ مفیدتان
  موفق و سلامت و برقرار باشید

 3. برجعلي Says:

  با سلام Ùˆ آرزوي شادباش براي شما ØŒ خانواده محترم Ùˆ كودك مجازيتان كه اكنون ۱۰ ساله شده است .
  تبريك ويژه مرا پذيرا باشيد كه سعي در خود سازي كرديد Ùˆ صد البته بسيار موفق بوده ايد ØŒ شاكرم خداي حكيم را كه در مقطعي هر چند كوچك افتخار شاگردي شما را داشتم Ùˆ مفهوم مديريت اسلامي را تا حدي فهميدم ،‌بدور از حاشيه هاي ظاهر سازي Ùˆ با صداقت همانا كه اعتقاد داريد ” صداقت بهترين سياست است ” .
  تبريك Ùˆ تبريك Ùˆ ۱۰ تبريك بخاطر ۱۰ سالگي فرزند دلتان ØŒ حرفهاي يك مدير نسخه وطني Ùˆ معتقد .
  تبريك و شادباش و آرزوي بهترينها برايتان دارم و از خداوند منان توفيق روزافزونان را مسئلتن دارم .
  موفق و شاد و سلامت باشيد

 4. ع- مسیبی Says:

  محمد آقا سلام
  چاپ اول کتاب تمام شده است جلد دوم هم آماده برای چاپ است . به امید خدا در اینده ای نزدیک

 5. ع- مسیبی Says:

  جناب اقای مهندس سراوانی عزیز
  سلام از اینکه هنوز خواننده این سیاه مشق ها هستید سپاسگزارم

 6. ع- مسیبی Says:

  جناب آقای مهندس برجعلی عزیز سلام
  خیلی لطف دارید خوشحالم که مفید بوده است

 7. حمیدرضا فاردار Says:

  پنج سال پیش وقتی خاطرات و نوشته های شما رو برای اولین بار دیدم فکر می کردم از یک کتاب و یا نوشته مدیریتی تکه برداری می شود و برای دیگران ایمیل منتشر می شود , اما وقتی شخص شما را رویت کردم دیدم با چه انسان وارسته ای روبرو هستم و همیشه شاکر خدا از این دیدار .
  انشالله روزی تولد ۱۰۰ سالگی این وبلاگ را جشن بگیریم .

 8. ع- مسیبی Says:

  جناب اقای مهندس فاردار گرامی
  شما خودتان بزرگوارید و عزیز .
  سلامت و موفق و شاد باشید

 9. همكار Says:

  سلام
  مثل روزهاي ديگر با عجله از خواب بيدار شدم ولي يادم آمد تهران به خاطر آلودگي هوا تعطيل است. گفتم مدتي سراغ سايت هايي كه مي‌خوانم نرفته ام. ياد شما افتادم Ùˆ سري به اينجا زدم. ۱۰ سالگي؟ اول گفتم آقاي مدير فرزند ۱۰ ساله نداشتند! ديدم نوشته ايد وبلاگ، گفتم چي؟!!! يعني ۱۰ سال گذشت؟! واقعاً؟
  ياد آن روزها افتادم، شايد چند ماهي از نوشتن هاي شما مي‌گذشت. انگار گمشده اي را پيدا كرده بودم. خواندم Ùˆ خواندم… تازه پرينتر رنگي خريده بودم. همه وبلاگتان را پرينت كردم Ùˆ به خانمم دادم. با حوصله Ùˆ دقت خواند. آنها را به اداره شان برد Ùˆ آنجا هم كلي خواننده پيدا كرد. همه از وبلاگ شما تعريف مي‌كرديم. با شما همراه شديم…
  در سال ۸۴ حضوري خدمت شما رسيديم. يادش بخير. گفتگوي جالبي بود…
  اوج و فرود هاي وبلاگ شما، بازنمايي اوج و فرود هاي زندگي هم نسلان ما بود. امان از اين احساس همزاد پنداري! همين احساس است كه آدم ها را به هم وصل مي‌كند، حتي از طريق نوشتن در فضاي مجازي.
  شما محل كار خود را تغيير داديد Ùˆ سياست هاي نوشتن وبلاگ هم كم كم تغيير كرد…
  بالاخره بچه آدم هم كه باشه هميشه همونجور نمي مونه.
  ما منتظر هستيم تا دوباره آزاد نويسي را شروع كنيد. شايد فاش‌نمايي اين وبلاگ باعث شد مثل خيلي چيزهاي ديگر، آزاد انديشي Ùˆ آزاد نويسي آن از دست برود… بنابر اين شايد بهتر باشد دوباره گمنامي را شروع كنيد Ùˆ در خانه اي جديد Ùˆ ناشناس فعاليت را شروع كنيم با اين حساب كه بايد هميشه ناشناس بمانيم…
  تولد دوستي هايمان مبارك باد و اميد اينكه دوستان جديدي پيدا كنيم. توروخدا دوستان محل كارتون رو هم اينجا يا اونجا (وبلاگ ناشناس جديد) نيارين.
  اسم وبلاگ جديدتون رو مي‌تونين بذارين: خاطرات يك مدير ناشناس، كسي كه خاطراتش در ناشناسي دلنشين تر است..

 10. سودا Says:

  با سلام
  تولد ۱۰ سالگی وبلاگتان مبارک من Ú©Ù‡ تازه با وبلاگ شما آشنا شدم امیدوارم وقت داشته باشید Ú©Ù‡ از شما Ú©Ù…Ú© بگیرم
  موفق باشید
  یا حق

 11. نويد صدقياني Says:

  و ما همچنان تشنه براي بهره مندي از تجربه شما مديري عاشق، دلسوز، راستگفتار و بلند انديشه؛
  استواري راه و تندرستي شما آرزوي ماست

 12. mehrangiz Says:

  happy birth day your weblog
  webloge besiar por mohtavayi darid

 13. نادر وطنخواه تربه بر Says:

  سلام تولدت مبارک!
  از آرا و نظراتت معلومه نقاط مشترک بیشماری داریم. نزدیکی تفکرات نشان از تعلقمان به یک نسل دارد. اما توصیه میکنم بیشتر بنویسیدو بیشتر حرف بزنید. تجربه به من میگویید. نوشتن و حرف زدن در تحمل دردها و ناهنجاریهای موجود کمکمان میکند.

 14. شييوييد بانو Says:

  داشتم د رابطه با شايستگيهاي مديريت سرچ ميكردم كه يك هو وبلاگ شما پيش رويم آمد حالا من دنبال مطالب رسمي بودم Ùˆ اين مطالب شما به درد پژوهش من نيامد ولي از آنجايي كه يك مدير هستيد Ùˆ به مديريت خود ارزش نهاديد Ùˆ برايش جايي مجازي تدارك ديديد بسيار خرسنديدم. از آنجايي كه من مديري دارم بس نا جوانمرد ØŒ آنچنان به روحم Ú†Ù†Ú¯ ميزند Ùˆ هر ۱ لحظه با او بودن ۱۰ ثانيه از عمر بخشيده شده ام را ميكاهد. خيلي وقتها دلم ميخواهد يك جمله به او بگويم
  به جايش به شما دوست خوبم Ùˆ هر مدير ديگري كه دستش به من نرسد اين را ميگويم…

  قدرت تاوان دارد. :)

 15. مریم Says:

  سلام خدا قوت .تولد وبلاگتون مبارک.منم یه مدیرم .یه مدیر زن .از طرف آقایون مورد حسادت واقع میشم تا الان مقاوم و امیدوار به پیش رفتم خیلی از مردای همکار که جلوی پام سنگ مینداختن الان با یه تلفن خیلی زود کارم رو راه میندازن و باهام همکاری میکنن شیوه مدیریت من رهبری از طریق کارکردن با کارمندام هست .خوشحالم امروز وبلاگ شمارو دیدم .به لیست علاقمندیهام اضافش کردم که مطالبتون رو بخونم و یاد بگیرم .براتون آرزوی موفقیت و سربلندی دارم

 16. آفتاب خاموش Says:

  آهم Ú©Ù‡ هزار شعله در بر دارد……صد سلسله کوه را ز جا بردارد
  من رعدم Ùˆ میترسم اگر Ø¢] کشم…..سر تا سر آسمان ترک بردارد

  سلام آقای مدیر
  وبلاگ بسیار خوبی دارید
  مشخصه از ته دل مینویسید
  واسه همین هم به دل میشینه
  خوشحال میشم به من هم سر بزنید
  موفق باشید
  التماس دعا…

 17. مریم Says:

  چنین همتی شایسته تقدیر است Ùˆ از کسانی چون شما بر Ù…ÛŒ آید…امیدوارم منهم روزی به رهاورد ده ساله خودم در دنیای مجازی افتخار کنم….تبریکات صمیمانه مرا نیز بپذیرید…

 18. Kyle Says:

  arsenal@escort.austrian” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 19. Sergio Says:

  somay@travancore.poconos” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info!…

 20. rafael Says:

  vincent@roos.essentially” rel=”nofollow”>.…

  thank you!!…

 21. Larry Says:

  thanks@snared.avocado” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî!…

 22. otis Says:

  rediscovers@rude.culte” rel=”nofollow”>.…

  thanks for information!…

 23. david Says:

  picked@italicized.moneyed” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!!…

 24. Glenn Says:

  emancipation@densmore.morphophonemic” rel=”nofollow”>.…

  ñïñ!…

Leave a Reply